Broadcom Wi-Fi Çipi Kullanan Milyonlarca Akıllı Telefon Uzaktan Kırılabilir

Home / Broadcom Wi-Fi Çipi Kullanan Milyonlarca Akıllı Telefon Uzaktan Kırılabilir

Broadcom Wi-Fi Çipi Kullanan Milyonlarca Akıllı Telefon Uzaktan Kırılabilir

Broadcom Wifi çipli milyonlarca akıllı telefon ve akıllı cihaz ki buna Apple iOS ve birçok üreticinin Android cihazları da dâhil, uzaktan kullanıcının herhangi bir müdahalesine gerek olmadan uzaktan ele geçirilme zafiyetine sahip.

 

Apple hızlıca iOS 10.3.1 acil güncellemesini yayınlayarak uzaktan kod çalıştırma ile sonlanabilen Broadcom WiFi SoC (Software-on-Chip) kullanan iPhone, iPad ve iPod cihazlarını korumaya çalışıyor.

 

Yığın arabellek taşması (stack buffer overflow) olarak açıklanan zafiyet Google Project Zero çalışanı Gal Beniamini tarafından duyuruldu ve sadece Apple cihazlarını değil tüm Broadcom Wi-Fi yığını kullanan cihazları etkilediğini belirtti.

 

İşin ciddiyetini anlatmak için neler yapılabileceğine değinelim. WiFi mesafesinde bulunan bir saldırgan cihazınızda kod çalıştırabilir durumda. Yetenekli bir saldırgan zararlı kod gönderip tüm cihazın kontrolünü eline geçirebilir ve başka zararlı uygulamalar yükleyebilir. Örnek vermek gerekirse; bankacılık Truva atları, fidye yazılımları, reklam yazılımları. Ve bunların tamamını kurbanın haberi olmadan yapabilir durumdalar.

 

Google Project Zero Broadcom’a durumu Aralık ayında bildirdi. Ancak tüm üreticilerin yama bekleyip kendi cihazlarında test etmesi gerekiyor.

 

Apple ve Google açıklığı kapatmak için gerekli yamaları çıkarttı. Nexus cihazlar için Nisan güvenlik bülteni ve Apple için iOS 10.3.1 güncellemesi çıktı.

 

Zafiyetten hala etkilenir durumda olan bazı Samsung cihazları ise; Galaxy S7 (G930F, G930V), Galaxy S7 Edge (G935F, G9350), Galaxy S6 Edge (G925V), Galaxy S5 (G900F), ve Galaxy Note 4 (N910F).

 

其实如今被广泛流传的酒酿蛋丰胸并不是传统制作的酒酿蛋,而是经过长达7年研究丰胸方法,现代科技改良的粉嫩公主酒酿蛋。粉嫩公主酒酿蛋是清朝民间流传下来的一款丰胸产品,主要以天然能量为诉求,经过现代的科技改良后丰胸效果,以实用和实效为特点,是一款100%纯植物提取的美胸品牌。采用的都是天然有机食材丰胸产品:酒酿原汁、土鸡蛋、珍珠糯米、姜汁红糖、泰国野葛根提取物,真正做到健康、安全、便携、高效丰胸产品